Najdete nás na Facebooku
 
 

NEWSLETTER

Chcete zasílat newsletter FITSPORTIRCLUB na Váš e-mail?

Zadejte jej, prosím, do kolonky níže.

 
 
 

...Upozornění

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH 2020

Pondělí - Pátek     

7.30 - 12.00  14.00 - 21.00

Sobota                 

7.30 - 12.00  14.00 - 20.00

Neděle                                     

                    14.00 - 20.00

Od pondělí 25.5. zpřístupněny šatny a sprchy!

V pondělí 25.5. zpřístupňujeme šatny a srchy! Určitě dobrá zpráva pro všechny, kteří i přes tento zákaz chodili k nám cvičit a posilovat. Zároveň bychom požádali všechny naše návštěvníky, aby dodržovali  doporučení uvedená ve Sportcentru a dbali pokynů obsluhy. 

Děkujeme a přejeme pohodové zatížení vaši tělesné schránky.

 

NOVÉ STRÁNKY V PŘÍPRAVĚ!!

Připravujeme úplně nové, moderní internetové stránky našeho Sportcentra I-R CLUB. Chystáme i jedno velké překvapení. O jejich spuštění budete informováni.

POZOR!!

Sportcentrum I-R Club rozšířilo svůj strojový park o nové stroje. Navštivte nás a vyzkoušejte je!

 

Ukončení provozu

Ke dni 7.12.2019 byl ukončen provoz

Fitcentra I-R CLUB. V případě jakýchkoli dotazů

volejte na tel.číslo 603 254 110.

NOVÁ SLUŽBA-DEPOZIT!

Od 1.3.2019 si může každý člen našich center u svého účtu založit depozit. Depozit je virtuální peněženka, kam si můžete vložit libovolnou částku a následně z ní platit útratu za zboží. (Platit vstupy a legitimace není možné). Bližší informace u obsluhy center.

 

NOVÉ CVIČITELKY A TRENÉRY

Hledáme cvičitelky a cvičitele, trenéry a trenérky všech pohybových aktivit. Výhodné podmínky. Stále rozšiřujeme naše řady o nadšence, kteří umí a c htějí se realizovat. Kontaktujte nás na tel.čísle: 777 831 638,

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Otázka Odpověď
 

Může žena opravdu trénovat jako muž? Nikdy nevím, kolik sérií a opakování bych měla provádět. Ani nevím, které cviky jsou pro mě nejlepší.

 
 

To je velice obtížná otázka. V základě platí, že ženy mohou trénovat stejně jako muži. Trénink je ovšem věc přísně individuální. Pro mnoho žen ale například není vhodné provádět série s vyšší zátěží a nižším počtem opakování. Žena má drobnější klouby, které neunesou takovou váhu. Výsledkem příliš náročného tréninku pak mohou být nepříjemné zdravotní problémy. Musím říci, že mnoho žen, které jsem mohl sledovat při tréninku, provádí neúčinné cviky, které jim nepřinesou žádné výsledků v důsledku nesprávného provedení. Na druhou stranu ale platí, že ženy obvykle odbourávají tuky pomocí posilovacího tréninku lépe než muži. Myslím si také, že ženy do tréninku tolik nezapojují svoje ego jako muži. Já osobně se domnívám, že by ženy, které chtějí nabrat svalovou hmotu, měly procvičovat každou partii dvakrát týdně. Je vhodné provádět 3-4 cviky na jednu partii, 3-4 série o 8-12 opakováních. Existují samozřejmě drobné výjimky, ale v podstatě platí, že žena může trénovat stejně jako muž. Může se řídit stejnými pravidly a metodami, na jejichž základě pak sestavuje svůj individuální trénink.

 
 

Mému synovi je 15 let a projevil zájem o posilování. Chtěl bych tedy vědět, zda je dost starý na to, aby začal cvičit. Vím, že mnoho sportovců začíná v útlém věku, přesto potřebuji poradit.

 
 

Myslím si, že váš syn opravdu může začít posilovat. Je důležité, aby byl mladý člověk aktivní, měl by vyzkoušet i jiné sporty. Proto doporučuji maximálně 3 tréninky týdně. To by mělo být dostačující. Předpokládám, že takový kluk si rád zahraje fotbal nebo v zimě hokej, měl by mít tedy dostatek energie i na jiné sporty.

 
 

Je mi 24 let a jsem naprostý začátečník. Rozhodl jsem se začít cvičit, ale netoužím dosahovat špičkových výsledků. Vzhledem k mému zaměstnání mohu cvičení věnovat pouze dva dny v týdnu po dvou a půl hodinách. Jelikož jsem si přečetl, že většina tréninkových programů je rozvržena na 4 a více dnů v týdnu, chtěl bych se zeptat, zdali to má pro mě vůbec smysl za takových podmínek začínat.

 
 

Smysl to má určitě, ovšem do budoucna při takovém časovém rozložení se můžete opravdu zaměřit pouze na kondiční úroveň. Zpočátku zcela postačí dva tréninky v týdnu. Procvičíte v nich rovnoměrně celé tělo a rozhodně na to nebudete potřebovat dvě a půl hodiny ale nejvýše něco málo přes hodinu. Bohužel účinnost posilovacího tréninku je založena na intenzitě a ne na objemu tréninku, tedy na tom, s jakým úsilím odcvičíte každou sérii a každé opakování a ne na tom kolik cviků a sérií vykonáte. Dokonce se dá říci, že objem a intenzita tréninku je v nepřímé úměře. Čím je trénink delší, tím intenzita klesá. Pokud ovšem budete pravidelně a intenzivně dvakrát týdně procvičovat celé tělo, můžete přesto počítat s výraznými výsledky.

 
 

Mé sestře Veronice je 17 let a při výšce 165 kg váží 70 kg a proto by chtěla zhubnout. Navštěvuje aerobik a někdy plavání. Chtěla by také začít navštěvovat posilovnu, avšak má obavy, že by se jí tuky proměnily ve svaly a třeba nohy zůstaly takové jaké jsou. Prosím, poraďte jí.

 
 

Zkombinovat aerobik s posilováním je jediná správná cesta k trvalým výsledkům. Obavy (nebo také doufání) z přeměny tuků ve svaly jsou jedním z tvrdošíjně přetrvávajících nesmyslů. Nefunguje to pochopitelně ani obráceně. Tuk a sval má naprosto odlišné složení a proto jakákoliv přeměna jedno v druhé je zcela nemožná. Tuk musíme v energetických procesech odbourat („spálit"), jinak se ho nezbavíme a svaly musíme budovat a vytvářet pomocí silového tréninku. Jedná se tedy o dva naprosto odlišné fyziologické procesy. Ovšem do „hry" vstupuje ještě třetí základní faktor a to je správná výživa. Vaše veškerá snaha po zhubnutí by byla marná, pokud byste celkově nesnížili příjem energie a to hlavně na úkor konzumace tuků, ale ve prospěch kvalitních bílkovin. Varuji vás ale před nesmyslnými hladovkami! Musíte tělu poskytnout dostatek základních živin, vitaminů a minerálií. Chtěl bych znovu zdůraznit význam svalové hmoty i pro ženy právě v procesu udržování a snižování tělesné váhy. Jen zcela ve zkratce. Čím vyšší množství svalové hmoty, tím vyšší úroveň základního metabolismu, který vám pomáhá udržovat tělesnou váhu. Proto se rozhodně nebraňte nárůstu svalové hmoty, vždyť to má rovněž estetický význam, o vlivu přiměřeného svalového rozvoje na držení těla a zdravotní stav ani nemluvě.

 
 

Je mi 16 let. Měřím 180 cm a vážím 68 kg. Chtěl bych začít navštěvovat posilovnu, protože bych si chtěl vylepšit postavu. Mám obavy, když začnu posilovat, abych nezačal hubnout. Mám k vám několik otázek: 1) Měl bych nějak upravit jídelníček? 2) Jaké cviky by byly nejlepší, kolikrát bych měl navštěvovat posilovnu, 3) Je plavání dobré na posilování a na jaké svalové partie? 4) Chtěl bych zvětšit objem svých paží, zdá se mi, že je mám příliš hubené. Je jasné, že posilováním, ale nějak jinak by se to nedalo?

 
 

Na zahájení posilování by měl váš organismus ve vašem věku reagovat velice „bouřlivě", protože to je právě ideální věkové období na zahájení posilovacího tréninku. Obavy z hubnutí nejsou na místě, protože posilovací trénink vede k nárůstu svalové hmoty, tedy i k nárůstu tělesné váhy. Samozřejmě, pokud ho nebudete doplňovat vysilujícím aerobním tréninkem a poskytnete tělu podmínky k růstu - tedy v prvé řadě dostatek živin. A to již navazuje na vaši otázku č.1. Upravovat jídelníček nijak zvlášť zpočátku nemusíte. Snažte se ho doplnit sacharido-proteinovým koncentrátem hned po tréninku a doplnit příjem kvalitních bílkovin. Ty většinou tělo postrádá nejvíce. Vaše druhá otázka je velmi obsáhlá. Vše o zahájení tréninku a tréninkové programy pro začátečníky najdete v knize „Kulturistika pro všechny", kterou si můžete objednat u nás v baru. Co se týče plavání je vynikající k uvolnění svalů po tréninku a k regeneraci. Problém objemů paží zatím vůbec neřešte. Počkejte si, jak bude vaše tělo reagovat na úvodní tréninky. Nejdříve se stejně musíte zaměřit na střed těla, zpevnit břišní a zádové svaly, abyste se vyvaroval problému se zády při pozdějším zařazení základních cviků, jako jsou dřepy, přítahy v předklonu, různé tlakové cviky atd.

 
 

Je mi 19 let, měřím 185 cm a vážím mezi 55 - 59 kg, což je velmi málo a při pohledu do zrcadla je to také znát. Lékaři mě chtěli posílat na různá vyšetření, protože se domnívali, že trpím anorexií. Dokáži nabrat tak na 60 kg a když začnu cvičit 3krát týdně tak místo toho, abych nabral svalovou hmotu, zhubnu. Nejím málo, ale na přípravu speciálních jídel nemám čas. Jak nejlepším způsobem nabrat svalovou hmotu?

 
 

Rozhodně věnujete malou pozornost stravě. Stále mějte na paměti, že energetický příjem musí být vyšší než energetický výdej! Z tohoto pohledu zhodnoťte i vaše pohybové aktivity. Šetřete výdejem energie, jak můžete. Pravděpodobně tabu budou pro vás veškeré vytrvalostní sporty, jinak nepřiberete. Ovšem posilování vám může velmi pomoci. To, že jste začal hubnout jakmile jste začal cvičit je dáno tím, že jste zvýšil energetický výdej, ale přiměřeně nezvýšil energetický příjem. Trénujte pravidelně dle zásad objemového tréninku - těžší váhy, nižší počet opakování, delší pauzy mezi sériemi atd., ale musíte zároveň zvýšit příjem bílkovin a sacharidů. Bez speciálních přípravků, proteinových koncentrátů a gainerů, se rozhodně neobejdete! Jen s jejich pomocí můžete splnit potřebu jak bílkovin, tak sacharidů. Knížka „Kulturistika pro všechny", kterou můžete objednat u baru, vám může nalézt cestu k řešení vašich problémů pochopením všech souvislostí mezi tréninkem a výživou.

 
 

Chtěl bych něco udělat se svojí postavou, poradíte mi jak na to? Je mi 24 let a doma šílím s činkami, ale není to ono.

 
 

Naprosto s vámi souhlasím, že správné posilování a rozvoj vlastních fyzických schopností dodá člověku mnoho sebevědomí. Rovněž tak je dobře, že jste začal cvičit doma s vlastními činkami a zařízením. Určitě takové cvičení posílí svalstvo těla a dokonce se domnívám, že pravidelné cvičení, které předchází vstupu do posilovny je velmi dobrou průpravou. Samozřejmě, že po určité době nastane krize jak z prostředí, tak i z toho, že nejsou po ruce těžší činky, lepší vybavení a dojde tak k naprosto přirozené reakci - hledány jsou další cesty, jak zlepšit a zvýšit svoji výkonnost. Pak je skutečně vhodnější navštívit naši posilovnu. Ze začátku je vhodné cvičit 2-3 x týdně základní cviky a postupně přecházet na dělený trénink 4x týdně.

 
 

Je mi 16 let. Chtěl bych začít s posilováním. Chci se zeptat, jaká byste mi doporučil cvičení pro začátečníky. Jak bych měl upravit svůj jídelníček, popřípadě doporučení některých vitaminů a proteinových koktejlů. Stačí pro začátek posilovna jen dvakrát týdně? Jaké změny mohu očekávat v prvním roce?

 
 

Váš věk je ideální pro zahájení posilování. Na všechny uvedené dotazy naleznete odpověď v knize „Kulturistika pro všechny", která je určena právě pro vás (můžete objednat u baru). Váš začátečnický trénink musí být zaměřen na procvičování svalstva celého těla a to v prvé řadě ty svaly, které bývají ochablé: břišní svaly, rotátory páteře, mezilopatkové svaly a zádové svaly vůbec, horní oblast prsních svalů atd. Trénink by neměl trvat déle než jednu hodinu a dvakrát týdně rovnoměrně rozložený do dnů v týdnu pro začátek zcela postačí. Konkrétní případy tréninkových plánů naleznete ve výše zmíněné knize. Ani stravovací systém se zpočátku nesnažte nějakým radikálním způsobem měnit. Kupte si kvalitní proteinový přípravek s obsahem 50-70 % bílkovin a dvakrát denně si ho míchejte dle návodu ve vodě. Po tréninku vždy používejte gainer (20 % bílkovin). Zaměřte se na kvalitu, abyste nepřibral zbytečně tukovou hmotu. Jezte často, 5-6krát denně. Jaké úsilí do tréninku vložíte, samozřejmě „ v ruku v ruce" s pravidelností a přiměřeností, takových dosáhnete pokroků. Nebudu zakrývat, že velkou úlohu zde sehrávají i skryté genetické dispozice. Paradoxně, čím je horší výchozí úroveň, tím bývají výsledky při odpovídajícím úsilí zřetelnější. Varuji vás před snahou dosáhnout co nejlepších výsledků za co nejkratší dobu a nikdy nekopírujte tréninkové programy vyspělých kulturistů, neřkuli profesionálů! Velmi snadno dojde v tomto případě k přetrénování či dokonce k zdravotnímu poškození. A to je jistě to poslední, co byste si přál.

 
 

Je mi 21 let a vážím 58 kg při výšce 155 cm. Chtěla bych tak o 5 kg snížit svoji hmotnost. Jezdím každý den na rotopedu. Stravu jsem si rovněž upravila, ale pořád se mi můj záměr nedaří. Mám ještě víc cvičit nebo chodit do posilovny? Mám si koupit k tomu nějaké vitaminy a jaké? Nebo je lepší chodit běhat a plavat?

 
 

Popis toho, co děláte, abyste zhubla je příliš obecný a proto se těžko hledá konkrétní chyba. Zvláště téma úpravy stravy v případě, že byste chtěla v tomto směru poradit, či analyzovat chyby, kterých se třeba dopouštíte, by vyžadovalo z vaší strany konkrétní popis jídelníčku. Přesto se vám pokusím poradit. Zcela obecně platí, že základem úspěchu je docílit energetického deficitu. Zaprvé zvýšíme objem aerobního tréninku. Z vašeho dopisu vyplývá, že jste to udělala. Na rotopedu šlapejte, nejlépe nalačno, 30-40 minut. Jestli zařadit cvičení v posilovně považuji spíše za řečnickou otázku, protože na ni byste si měla automaticky a jednoznačně odpovědět ano! Zvýšení podílu svalové hmoty na celkové tělesné kompozici je jedním z rozhodujících faktorů úspěchu vašeho snažení. Více svaloviny znamená vyšší bazální metabolismus, který za vás spaluje tuky i v období úplného tělesného klidu a to je jistě velmi příjemné, že? Pamatujte si: Sval je stroj na spalování tuku. A to vůbec nemluvím o zdravotních a estetických aspektech. Procvičování celého těla 3krát týdně po hodině bude rozhodně významným přínosem. Příležitostně zařaďte i plavání nebo běhání, ale pokud každý den šlapete na rotopedu, tak to již s další aerobní činností nepřehánějte. Pro doplnění vitaminů a minerálů si vezměte komplexní přípravek. Snížení váhy o 5 kg si rozvrhněte tak do dvou měsíců. Čím pomaleji budete hubnout, tím lépe! Výsledky budou o to trvalejší, čím zásahy do vašeho životního stylu budou méně drastické.

 

 
 

Ivan Rudzinskyj, Závodu Míru 1888, 53002 Pardubice, IČ: 11134488, DIČ: CZ5406101129

 

PARTNEŘI CENTRA: